HeadPartner

 


EuroPartners

 

 

 

 

 

 

 

                  LigaPartner

 

          Instagram @hbkogedk

 

Lang pause til uheldige Laudrup

Mads Laudrups efterårssæson er væk - forreste korsbånd og yderste menisk i venstre knæ er røget.

Det var tydeligt, at den var helt gal, da Mads Laudrup kom til skade mod Lyngby. Nu venter en skadespause på otte måneder.

Foto: Jesper Nybo

 

Den værst tænkelige skade. Forreste korsbånd og yderste menisk i venstre knæ er røget, og der venter operation og lang genoptræning for Mads Laudrup.

 

Mads Laudrup forsøgte i weekendens træningskamp mod Lyngby at dække af for en Lyngby-spiller, der dårligt rørte ham, og alligevel skete skaden, med et stort opsvulmet knæ som resultat. Den efterfølgende scanning på Gildhøj Klinikken gav ovennævnte nedslående melding.

 

Selv tager den sympatiske midtbanespiller det med oprejst pande.

 

- Jeg har fundet ud af, at fodbolden betyder rigtig meget for mig. Det er det jeg vil, og jeg nægter at lade mig slå ud af det her, lyder det fra hovedpersonen, der kan se frem til otte måneders skadesfravær.

 

HB Køges sportsdirektør Per Rud er naturligvis ked af det på midtbanespillerens vegne.

 

- Mads har haft et hav af uheld, men han har også vist en imponerende vilje til at tackle modgangen, og jeg må sige, at han har taget os med storm i den forgangne sæson. Nu venter der en lang genoptræning, men Mads har det der skal til, og han vil fortsat hjælpe kammeraterne fra sidelinien, siger Per Rud til HBKoge.dk.

 Skrevet af Jesper Nybo den 14. juli 2010