Champions League-lodtrækning venter fredag

Fredag eftermiddag klokken 13.00 trækkes der lod til første runde af UEFA Women’s Champions League-kvalifikationen i Nyon i Schweiz, og HB Køge kommer således til at kende deres første modstander(e) i jagten på en plads i turneringens gruppespil.

Første runde består af en række “miniturneringer” hvor de seedede hold hver møder et useedet hold i mini-turneringens ‘semifinale’. Vinderen af kampen avancerer til finalen, hvor vinderen fra en anden semifinale venter – og det kan således både blive et seedet og et useedet hold.

// STREAM LODTRÆKNINGEN HER //

HB Køge har tilpas mange koefficientpoint, at de er blandt de seede hold til miniturneringen.

Som danske mestre er HB Køge med i den såkaldte “Champions path” og modstander(ne) i miniturneringen kommer derfor også til være mesterhold fra andre nationer.

HB Køges potentielle modstandere i miniturneringens semifinale skal findes blandt følgende useedede hold fra Champions Path:
ŽNK Osijek (Kroatien)
FC Flora Tallinn (Estland)
Racing FC Union Luxembourg (Luxembourg)
KuPS Kuopio (Finland)
Birkirkara FC (Malta)
F.C. Qiryat Gat (Israel)
SFK Rīga (Letland)
CSF Agarista Anenii Noi (Moldova)
KÍ Klaksvík (Færøerne)
Shelbourne FC (Irland)
Spartak Myjava (Slovakiet)
FC KFF EP-Hajvalia (Kosovo)
Lokomotiv Stara Zagora (Bulgarien)
FC Samegrelo (Georgien)
GKS Katowice (Polen)
ZFK Ljuboten (Nordmakedonien)
Ankara Büyükşehir Belediyesi Fomget SK (Tyrkiet)
Cardiff City FC (Wales)
Cliftonville Ladies (Nordirland)

Miniturneringens semifinaler spilles d. 6. september.

Avancerer svanerne videre fra miniturneringens semifinale kan i en potentiel finale enten møde et andet af ovenstående useede hold eller et af følgende seedede hold fra Champions Path:
SKN St. Pölten Frauen (Østrig)
Glasgow City FC (Skotland)
WFC BIIK-Shymkent (Kazakhstan)
SL Benfica (Portugal)
FC Zürich (Schweiz)
AFC Ajax (Holland)
KFF Vllaznia (Albanien)
ŽFK Spartak Subotica (Serbien)
RSC Anderlecht (Belgien)
SFK 2000 Sarajevo (Bosnien-Hercegovina)
FC Vorskla (Ukraine)
Apollon Ladies FC (Cypern)
FC Gintra (Litauen)
Valur (Island)
FerencvárosI TC (Ungarn)
AS FC Universitatea Olimpia Cluj (Rumænien)
NŠ Mura (Slovenien)
FC Dinamo-BSUPC (Belarus)
FK Breznica (Montenegro)
SK Brann (Norge)
A.C. PAOK (Grækenland)

Miniturneringens finaler spilles d. 9. september. Hvor både semifinaler og finaler afvikles besluttes også fredag umiddelbart efter lodtrækningen.

Lodtrækningen til miniturneringen begynder klokken 13.00 fredag og kan livestreames på uefa.com

Capelli Sport