shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 kr.
View Cart Check Out

HB Køge skriver med ung midterforsvarer

18-årige Victor Fiala har sat sin signatur på en toårig kontrakt med HB Køge. Forsvarsspilleren fik sin seniordebut i slutningen af sæsonen.
“Victor er en af vores egne, unge drenge. Han har potentiale, og skal selvfølgelig have chancen for at tage skridtet fra ungdoms- til seniorfodbold hos os. Han er stadig ung og har som alle andre unge fodboldspillere meget at lære, men med erfarne kræfter omkring sig tror vi på, at Victor er en mand for fremtiden”, udtaler HB Køges direktør Per Rud.
Victor Fiala har spillet to kampe på HB Køges bedste mandskab og fik før sæsonens sidste hjemmekamp overrakt debutblomster. Victor har fået sin fodboldopdragelse i HB Køge og moderklubben Herfølge Boldklub og inden da i Rishøj Boldklub.