HB Køges trupper til Capelli Sport Cup

HB Køge afholder i denne uge sammen med ejerne fra Capelli Sport ungdomsturneringen Capelli Sport Cup for U19 og U17-hold i Køge Idrætspark.
De første kampe spilles i dag onsdag d. 26. juli og HB Køges U19-hold, der vandt turneringen sidste år, åbner ballet med en kamp mod Capelli Sport USA – et sammensat hold af nogle af de bedste håndplukkede spillere fra Capelli Sports mange fodboldakademier i USA. Se hele kampprogrammet og find alle tilskuerinformationer for turneringen her.

HB Køge har registreret to store trupper til turneringen. Dette er gjort for at at flere af spillerne således undervejs kan optræde for begge klubbens ungdomshold, ligesom enkelte af klubbens yngste spillere fra førsteholdstruppen er udtaget og kan få nogle kampminutter i benene – og samtidig være klar til fredagens NordicBet Liga-kamp mod Vendsyssel FF.

HB Køge stiller med følgende trupper til turneringen:

U19:
1. Rasmus Sommerlund
2. Antonio Javany Lawrence
3. Mikkel Durlev
4. Jonas Idris
5. Jeppe Sommer
6. Gabriel Larsen
7. Emilio Hassan
8. Lukas Schmidt
9. Ifenna Dorgu
10. Mads Schütt Rasmussen
11. Benjamin Birkebæk
12. Basem Alkhoudari
13. Noah Leire
14. Viktor Sørensen
15. Erem Özkul
16. Sebastian Larsen
17. Arda Gürel
18. Vinicius Faloni
19. Silas Hald
20. Yahyie Shirzai
21. Carl-Emil Pedersen
22. Yousef El-Hariri
23. Hadi Almarie
24. Siham Al-Nasser
25. Niklas Jakobsen
26. Niclas Christiansen
27. Emil Villumsen
28. Viktor Musse
29. Berkant Bayrak
30. Mathias Fris
31. Alfred Gøthler
32. Hamed Traore

Cheftræner: Asger Vielsted
Assistenter: Martin Engberg Larsen & Rasmus Flagstad

U17:
1. Emil Niemann
2. Emilis Kirliauskas
3. William Friis
4. August Lange
5. Adam El-Mohamad
6. Mathias Fris
7. Adam Choukri
8. Victor Musse
9. Alfred Gøthler
10. Jonathan Mørkedal
11. Dimitri Vlanes
12. Casper Parbst
13. Noah Kongsdal
14. Malthe Pedersen
15. Albert Lund Jeppesen
16. Ibrahim Figuigui
17. Oliver Engberg
18. Jeppe Flex
19. Jeppe Riishøj
20. Filip Vingaard
21. Emil Stig Jensen
22. Tobias Dahl
23. Lukas Achton
24. Adam Lazarotti
25. Nicolai Birkedal
26. Alexander Drexel
27. Oliver Larsen
28. Topper Aller
29. August Halling

Cheftræner: Mathias Stenstrøm Knudsen
Assistent: Casper Konradsen

Capelli Sport