Kvindeligaholdet til fysisk test
Jonas Lindberg, hertil aften er vi på besøg på Stenhus Sportscollege, hvor der bliver lavet fysisk test på pigerne. Hvad er der på programmet?
“Helt overordnet set er vi ved at finde ud af, hvad den fysiske kapacitet er på vores kvindehold ved hjælp af de fysiske test, som vi nu laver”
Hvad er det for nogle test?
“Vi måler blandt andet spillernes muskelmasse og fedtprocent. Derudover får vi også en idé om, hvor hurtigt de sprinter og hvor højt de hopper – alt sammen ting, vi gerne vil vide lidt mere om”
Hvad kan vi bruge det til?
“Man kan sige, det giver os et godt billede af, hvad vi skal være opmærksomme på, når vi laver individuelle programmer til dem og hvilke små detaljer, vi skal dykke ned i i forhold til, hvor de gerne skulle kunne blive bedre”
Og skal man blive bedre, skal man også kunne følge op. Hvad er planen?
“Vi skal selvfølgelig lave de her test kontinuerligt et par gange om året og så simpelthen se, i hvilken retning vi udvikler os og få en idé om, hvad man skal kunne for at spille i Gjensidige Kvindeligaen i HB Køge”
Hvad siger vi til pigernes indsats so far?
“Den er mere end godkendt”