shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 kr.
View Cart Check Out

Mendoza før Kolding IF

– Kevin Mendoza, næste opgave er søndag, hvor turen går til Kolding. Det efter vi har slået et andet godt kørende, jysk hold, Viborg. Kan I følge op på den flotte præstation?

“Ja, det tror jeg helt sikkert. Hvis vi spiller ligeså godt som sidst, så tror jeg helt sikkert, at vi kan få de tre point”.

 

– Og hvad bliver nøglen?

“Det er, at vi skal arbejde stenhårdt, spiller vores spil, og så skal vi være bedre til at lukke af”.

 

– Hvordan har træningsugen været?

“Den har været rigtig god. Specielt her efter Viborgkampen, der har været højt humør på, og alle har været glade”.

 

– Hvad betyder det for moralen i truppen at få en sejr?

“Det betyder meget, og giver et selvtillidsboost, og gør, at vi lige kan give det ekstra, og vi ved, at det nok skal gå vores vej.

 

– Hvad skal der til for at det går vores vej på søndag og måske holder nullet og måske også tager tre point mod Kolding?

“Vi skal arbejde ligeså hårdt, som vi hele tiden har gjort, og så ved vi, at det nok skal komme på et tidspunkt. Vi skal have tålmodighed, spille vores spil, og så skal det nok komme.