shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 kr.
View Cart Check Out

Støt U18 pigerne i pokalfinalen søndag

HB Køges U18-pigetalenthold har med en fornem formkurve spillet sig i pokalfinalen. Kampen spilles søndag eftermiddag klokken 16.00 i Ballerup Idrætspark, hvor det er håbet at se masser af folk i de blå/sorte HB Køge-farver, der vil bakke pigerne op.

Det er FC Nordsjælland der er modstanderen, når HB Køges U18-piger liner op, til det der er den første pokalfinale nogensinde for et hold fra klubbens pigetalentafdeling.

Vejen til finalen

U18-pigerne har spillet sig i finalen ved at besejre Herlufsholm GF med 2-0, Roskilde Pigefodbold med 5-1 og B. 93 med 2-0. Sideløbende har holdet spillet sig i bedre og bedre form i ligaen, hvor det er blevet til seks sejre i de seneste ni kampe, hvilket har betydet, at HB Køge nu indtager andenpladsen i rækken.

“Pokalturneringen for piger er jo lidt en blandet landhandel. Der er rigtig mange Øst-hold og Række 1-hold med også, så vi er startet lidt blødt ud, og er først rigtig kommet på prøve i semifinalen mod B.93. Det var en meget nervøs kamp, hvor man godt kunne mærke, at der var meget på spil. Vi vinder 2-0, og kunne godt have vundet større. Og så var vi lidt spændte på om finalemodstanderen blev Brøndby eller FC Nordsjælland, og det blev så FC Nordsjælland, som vi nu møder to gange på kort tid,” fortæller U18-holdets cheftræner David Rigelsen.

Rigelsen sender i samme ombæring favoritværdigheden over på nordsjællænderne, men tror på at man har muligheden for at gå hele vejen.

“Jeg tror ikke, der er tvivl om at FC Nordsjælland er favoritter. De har været i gamet i længere tid end vi har, og de har et super dygtigt U18-hold, som ligger til i toppen af U18 DM Ligaen. Vi mødte dem i en træningskamp i efteråret, hvor vi slog dem 3-2, så det er lidt den kamp, og så vores kamp mod dem tidligere på ugen, som vi har som referenceramme. Vi forventer at FC Nordsjælland kommer til at dominere, og at vi forhåbentlig kan spille med og se om vi ikke kan snyde dem, ligesom vi gjorde mod Fortuna i turneringen for et par uger siden.”

Pokaltriumf vil fuldende sæsonen

Midtugens turneringskamp mod FC Nordsjælland endte med nordsjællandsk 3-1-sejr, men det er en ny kamp på søndag, og det vil være en stor præstation, hvis det lykkedes for HB Køges piger at løfte pokalen efter kampen.

“Der er ikke nogen tvivl om at for pigerne og for os trænere, der vil det være en stor oplevelse. Pokalturneringen er et lidt andet format i ungdomsfodbold, og det er ikke er ikke voksne regler med fem udskiftninger. Det er en kamp vi glæder os til. Og for os trænere, der er det en kamp, vi skal lære af. Det er sjældent at man som ungdomsspiller får lov at spille kampe, hvor der er noget på spil. Det er der på søndag, og det kan man godt mærke på pigerne. De har været spændte, og også lidt nervøse de sidste par uger siden vi røg i finalen. Det bliver først og fremmest en kæmpe oplevelse, og forhåbentlig lærerig, og hvis vi vinder så vil det fuldende en rigtig fin første sæson i U18 DM-rækken,” slutter David Lee Rigelsen.

Da HB Køges Gjensidige Kvindeliga-hold denne weekend spiller allerede fredag aften og NordicBet Liga-mandskabet spiller på udebane imod Vendsyssel, håber vi at mange af jer, der ikke tager til Hjørring, i stedet vil tage med til Ballerup og støtte U18-holdet.

U18 Pokalfinale – Piger

FC Nordsjælland – HB Køge

Søndag den 22. maj kl. 16.00

Ballerup Idrætspark