shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 kr.
View Cart Check Out

Syv spillere forlænger til udgangen af sæsonen

HB Køge har forlænget kontrakterne med syv spillere, der alle stod til at have kontraktudløb med udgangen af juni måned. Men da sæsonen som bekendt er forlænget og først afsluttes den 26. juli er der nu aftalt forlængelser af yderligere én måneds varighed for i alt syv spillere, så de alle kan være med til at spille sæsonen til ende.

De syv spillere, der har forlænget aftalerne er Stephan Petersen, Jubril Adedeji, Christian Overby, Jean Claude Bozga, Kwabena Kyeremateng, Abdul Hamzah Nassiru og Effiong Nsungusi.

“Det er en helt ekstraordinær situation, vi oplever i år. Vi har selvfølgelig haft et ønske om at forlænge med alle vores spillere, og spille sæsonen til ende med den eksisterende trup, og vi havde et håb og en formodning om at spillerne også ønskede at forlænge. Det er vi nu blevet enige om med dem alle. Nu glæder vi os bare til at komme i gang med turneringen om en uge”, fortæller direktør Per Rud.