shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 kr.
View Cart Check Out

UWCL: Lodtrækning til gruppespillet

I alt 16 hold vil være med i bowlen når der mandag kl. 13.00 trækkes lod til det første gruppespil nogensinde i UEFA Women’s Champions League-historien. Holdene skal inddeles i fire gruppe med fire hold i hver. Alle hold skal møde hinanden både ude og hjemme.

De to bedste hold i hver pulje sikrer sig adgang til kvartfinalerne, som spilles i foråret 2022.

Forud for mandagens lodtrækning bliver de 16 kvalificerede hold inddelt i fire seedningslag med fire hold i hver. Seedningslag 1 består af de forsvarende UWCL-mestre fra FC Barcelona, og de nationale mestre fra de tre bedst rangerede lande, Frankrig (Paris Saint-Germain), Tyskland (FC Bayern) og England (Chelsea FC).

De fire hold træder direkte ind i gruppespillet, og placeres i seedningslag 1. De øvrige tolv hold, der alle har kvalificeret sig til gruppespillet i løbet af denne uge, inddeles i de tre øvrige seedningspuljer ud fra klubbernes koefficientpoint. Grupperne inddeles herefter ved lodtrækning med et hold fra hver seedningslag i hver gruppe. Hold fra samme land må ikke være i gruppe sammen.

HB Køge vil være det næstlavest seedede hold i turneringen, og er derfor placeret i seedningslag 4.

Lodtrækningen streames live på UEFA.com og på streamingtjenesten DAZNs Youtube-kanal.

Følgende 16 hold er med i lodtrækningen til gruppespillet

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
FC Barcelona Lyon BK Häcken WFC Kharkiv
Paris Saint-Germain Wolfsburg Juventus Servette FC
FC Bayern München Arsenal TSG 1899 Hoffenheim HB Køge
Chelsea FC Breidablik Real Madrid SL Benfica

Gruppespillets kampkalender

Kampdag 1: 5./6. oktober

Kampdag 2: 13./14. oktober

Kampdag 3: 9./10. november

Kampdag 4: 17./18. november

Kampdag 5: 8./9. december

Kampdag 6: 15./16. december

Alle kampe i UWCL starter enten kl. 18.30/18.45 eller 20.45/21.00. Kampene streames live og gratis på Youtube. De produceres af sport-streamingtjeneste DAZN.